Радионица 3D скенирања и штампања

Асистент Никола Митровић са катедре за Микроелектронику Електронског факултета у Нишу, одржао је радионицу „3D скенирање и 3D штампа“, 19.3.2024. у Мејкерс лабу. Радионици су присуствовали заинтересовани професори и ученици ЕТШ „Мија Станимировић“. Представљен им је циљ 3D скенирања, креирање 3D модела на основу 3D скенираног тела, и даљим обликовањем добијеног модела. Дат је увид у методе 3D скенирања (фотограметрија, LIDAR, томографија). На практичном примеру скенирана је рука помоћу школског 3D скенера „Creality Ferret 3D scanner“. Приказано је скенирање коришћењем само скенера и лаптопа и скенирање помоћу скенера и мобилног телефона. Приказан је историјат 3D штампања, шта је 3D штампа, како ради 3D штампач, програми који се користе за припрему и само штампање.